Wroniecki Ośrodek Kultury
Powróć do: Grupy i zespoły WOK

Chór Milenium

 

Chór powstał w 1996 roku w parafii św Urszuli Ledóchowskiej we Wronkach. Jego założycielem był Bernard Perz - ówczesny organista. Początkowo był to męski chór kościelny. W 2001 r do chóru dołączyły Panie, chór zaś przyjął nazwę Milenium i dalej działał przy parafii. Od 2006 roku chór stał się jedną z sekcji Wronieckiego Ośrodka Kultury.

Jest to chór amatorski, złożony z ludzi różnych zawodów i w różnym wieku, których łączy umiłowanie śpiewania. Potrafią dużo poświęcić, by tę pasję pielęgnować

Pierwszym dyrygentem był założyciel chóru Bernard Perz, który zmarł w 2011r. Po nim , w 2009 roku batutę przejął Remigiusz Skorwider, absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, który jest dyrygentem chóru po dzień dzisiejszy. Pierwszym prezesem, do 2004 r. był Feliks Król , kolejnym do 2022 r. była Magdalena Jans, obecnie prezesem Chóru jest Piotr Perz.

Chór występuje z okazji różnych uroczystości kościelnych i państwowych, bierze udział w festiwalach i przeglądach muzyki chóralnej . Organizuje również piękne koncerty na terenie Wronek, szczególnie w okresie kolędowym.

W 2017 r zdobył pierwsza nagrodę w przeglądzie SAS w Pile. W 2018r, wyśpiewał brązowy medal na Międzynarodowym Festiwalu im Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Z okazji 20-lecia swego istnienia chór otrzymał wyróżnienie „Duma Wronek”.

W repertuarze chóru jest obecnie około 150 utworów o zróżnicowanym charakterze, od pieśni sakralnych i patriotycznych po piosenki ludowe. Najchętniej śpiewane są kolędy.

Próby chóru odbywają się regularnie dwa razy w tygodniu i są poświęcone na naukę nowych utworów i ćwiczenia. Kształcenie głosu odbywa się też na specjalnych warsztatach emisji głosu, które są organizowane w atrakcyjnych miejscowościach (Ustka, Międzyzdroje, Bukowina Tatrzańska) i są prowadzone przez profesjonalistów. W 2019 r. takie warsztaty odbyły się w Hiszpanii.

Chór ma na swoim koncie wyjazdy zagraniczne połączone z koncertowaniem: do Holandii, Austrii, Hiszpanii i na Litwę.

Oprócz wyjazdów, prób i występów członkowie chóru spotykają się również na własnych kameralnych imprezach, które są poświęcone także śpiewaniu. Chór poprzez wspólne muzykowanie w dobrym towarzystwie, nie tylko uczy muzyki i kształci głos , ale jest również znakomitą formą relaksu.

Zajęcia Chóru Milenium odbywają się we wtorki o godzinie 16.00 w Centrum Inicjatyw Senioralnych (budynek Dworca PKP).