W roku 1954 zakończono budowę Domu Kultury. Dwa lata później nastąpiło oficjalne otwarcie Domu Kultury przy ul. Poznańskiej 59, jednak jego faktyczna działalność rozpoczęła się już w roku 1955, mimo trwających jeszcze prac wykończeniowych. Wydarzenie to miało znaczący wpływ na rozwój życia kulturalnego mieszkańców Wronek. Budynek, który powstał z inicjatywy Wronieckiej Fabryki Wyrobów Blaszanych, miał w zamyśle służyć pracownikom zakładów i młodzieży szkolnej jako hala widowiskowo - sportowa. Osobą, która była pomysłodawcą tego projektu był dyrektor WFWB Henryk Andrzejewski. Budynek Domu Kultury należał do WFWB do roku 1978. W roku 1979 Dom Kultury przekształcono najpierw w Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury, a później we Wroniecki Ośrodek Kultury.
Funkcje kierownicze pełnili:
1955 - Helena Adamczewska - kierownik domu kultury,
1955 - 1977 - Alojzy Krzyżaniak - kierownik domu kultury,
1977 - 1979 - Maria Teresińska - kierownik domu kultury,
1979 - Wojciech Hoffmann - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury,
1979 - Wiesława Zakrzewska - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
1979 - 1990 - Roman Cichy - dyrektor Wronieckiego Ośrodka Kultury,
1991 - 2003 - Bogdan Czerwiński - dyrektor Wronieckiego Ośrodka Kultury,
2003 - 2011 - Jan Jankowski - dyrektor Wronieckiego Ośrodka Kultury,
2011 - - Michał Poniewski - dyrektor Wronieckiego Ośrodka Kultury..
Działalność Domu Kultury przy ul. Poznańskiej koncentrowała się na upowszechnianiu kultury i rozwoju życia kulturalnego w mieście. Organizowano cykliczne imprezy, m.in. występy zespołów teatralnych z Gniezna, gościły inne zespoły, takie jak: Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina, Państwowy Teatr Polski z Poznania, z Łodzi a także Operetka Poznańska. Oprócz przedstawień teatralnych, miały również miejsce koncerty o charakterze rozrywkowym, skierowane zarówno do młodzieży i dorosłych. Występy Mieczysława Fogga, Niebiesko - Czarnych, Czerwonych Gitar, Tercetu Egzotycznego, Skaldów, Karin Stanek i Trubadurów z pewnością wspomina do tej pory niejeden mieszkaniec Wronek. W latach 80-tych często gościły w naszym mieście również zespoły rockowe. W Domu Kultury odbywały się także "wieczory autorskie", na których odbywały się spotkania ze znanymi ludźmi. Odwiedziły nas takie osobowości jak: Jan Himilsbach, Gustaw Holoubek, Andrzej Zaorski, Jerzy Pietrzak, Jarema Stępowski, Wojciech Młynarski, Barbara Wrzesińska i inni. Dom Kultury we Wronkach organizował konkursy recytatorskie, malarskie i śpiewacze: współorganizował 700 i 710-lecie Wronek, a w roku 2004 725-lecie miasta.
Działało wówczas podobnie jak dzisiaj wiele sekcji, klubów i zespołów, które dla społeczności Wronek stanowiły bogatą ofertę kulturalną i zapewniały liczne rozrywki sportowo - rekreacyjne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. W Domu Kultury powstały i działały dziecięcy zespół taneczny, zespół tańca nowoczesnego oraz zespoły wokalno- muzyczne "Feniks" i "Sekwens". Zespołów muzycznych i wokalnych było łącznie 16. Odbywały się zajęcia zespołu mandolinistów, który liczył 26 osób, a także zespołu akordeonistów, skupiającego 10 osób. Dom Kultury był również miejscem spotkań i prób orkiestry symfonicznej, liczącej 24 osoby oraz orkiestry dętej, w skład której wchodziło 27 muzyków. Dyrygentem orkiestry był miejscowy organista Czesław Zofka. Bogata oferta zajęć sportowych to także atut w działalności Domu Kultury. Istniał klub bokserski, koszykówki oraz drużyna siatkarska i drużyna tenisa stołowego, grająca w III lidze powiatowej. Mieszkańcy miasta również mogli spędzić wolny czas, poświęcając go na grę w warcaby. Sekcja warcabowa mogła poszczycić się posiadaniem w swoich szeregach mistrzyni Polski. Dom Kultury organizował dyskoteki, w których chętnie uczestniczyła młodzież z Wronek i okolicznych miejscowości.