Turniej Tańców Regionalnych ,,Wielkopolski Bat"
TAŃCE WIELKOPOLSKIE KRÓLOWAŁY NA WRONIECKIM PARKIECIE
Wronki po raz kolejny udowodniły, że tradycja może łączyć się z nowoczesnością tworząc projekt, który dociera do szerokiego grona odbiorców. Wielkopolskie tańce regionalne, wykonywane przez kolejne pokolenia Polaków na wysokim poziomie artystycznym i w pięknej oprawie, zachwycały licznie zgromadzoną publiczność.“Wielkopolski Bat” - Turniej Tańców Regionalnych odbył się 7 grudnia 2024 w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Leśnej we Wronkach.Wzięło w nim udział ponad 120 tancerzy z Wielkopolski i nie tylko. Była to nie tylko rywalizacja, ale także spektakl, którego motywem przewodnim stała się wielkopolska tradycja.
Turniej ma już swoją długoletnią tradycję i do tej pory odbywał się w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich o “Wielkopolski Bat”. W roku 2024 decyzją Komisji Tańców Polskich PS CIOFF, wydarzenie to zyskało rangę Pucharu Polski i odbyło się we Wronkach w październiku, okazują się wielkim sukcesem organizacyjnym. Nowa formuła tego wydarzenia sprawiła jednak, że nie było podczas niej przestrzeni na rywalizację w tańcach regionalnych.
Zdaniem organizatorów – Wronieckiego Stowarzyszenia Kultury oraz Wronieckiego Ośrodka Kultury – tańce wielkopolskie zasługują na osobne wydarzenie." I tak w miniony weekend odbył się “Wielkopolski Bat” Turniej Tańców Regionalnych. Pary podzielone na 6 kategorii wiekowych oceniane były przez Jury w składzie - Jadwiga Banaś - sędzia główny, Krystyna Frąckowiak, Piotr Kulka, Marta Strzelewicz, Jan Galasiński oraz Grzegorz Rogacki sędzia skrutiner. Przedmiotem oceny były szamotulskie tańce regionalne - kolejno: Gołąbek, Marynia, Rajlender, Przodek, Poniewierany i Wiwat.
Emocje na parkiecie były ogromne.
Wyłoniono zwycięzców w każdej z kategorii. Partnerzy otrzymali tradycyjnie wielkopolskie baty, zaś partnerki piękne wiwatki - oba przedmioty wykonane przez twórców ludowych z ziemi szamotulskiej.
Nagrody główne powędrowały do taneczny z: Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”, Zespołu Pieśni i Tańca 22. Bazy Lotnictwa taktycznego “Malbork”, Zespół Pieśni i Tańca “Łaniki” oraz gospodarza Zespołu Tańca Polskiego “Wronki”.Nagrodzone rzeczowo zostały wszystkie pary
Całą galę rozpoczął polski taniec narodowy - krakowiak - w wykonaniu najmłodszych tancerzy zespołu. Wśród tancerzy pojawiło się wielu młodych tancerzy, którzy na tak duzy wydarzeniu występowałi po raz pierwszy. Później królowały już wielkopolskie melodie i tańce.
Poza zmaganiami turniejowymi licznie zgromadzona widownia zarówno na sali, jak i dzięki transmisji on-line (https://www.youtube.com/watch?v=lWyLbz_fNdQ - Youtube ZTP Wronki, internert dzięki firmie YesNET) mogła podziwiać piękno wielkopolskiego folkloru w różnych obliczać. Najbardziej tradycyjną wersję naszego niematerialnego dziedzictwa zaprezentowała Kapela “Drajka” w składzie Adam Knobel - dudy wielkopolskie i kozioł weselny, oraz Karolina Kocik - skrzypce. Gościnnie wystąpił Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, prezentują tańce z Biskupizny - subregionu Wielkopolski. Zespół ten od lat prezentuje wielkopolskie dziedzictwo w opracowanej bardzo bliskiej tradycyjnej formie. Ich prezentacja we Wronkach spotkała się z ogromnym aplauzem publiczności. Nie mogło zabraknąć także rodzimego Zespołu Tańca Polskiego “Wronki”, który zaprezentował tańce szamotulskie w choreografii zgodnej z kierunkiem działalności zespołu. Zespół bowiem od lat wykorzystuje folklor jako punkt wyjścia do swojej twórczości, nie bojąc się bogatych zabiegów kompozytorskich zarówno w muzyce jak i tańcu.
Zestawienie na jednym wydarzeniu tak różnych zespołów - tradycyjnych, opracowanych i stylizowanych - pokazuje, że możliwości prezentacji folkloru jest wiele. Żadna z nich nie jest lepsza, są po prostu inne, dzięki temu możemy promować nasze rodzime tradycje w różnych formach trafiając do większej grupy odbiorców.
Wydarzenie było okazją do promocji Wronek, Powiatu Szamotulskiego oraz całego Województwa Wielkopolskiego. Na Turniej przyjechało bowiem mnóstwo osób nie tylko tancerzy, ale także ich rodzin i przyjaciół.
Przed południem uczestnicy turnieju wzięli udział w animacjach opartych na tradycyjnych wielkopolskich zabawach i tańcach w trochę innej niż zwykle odsłonie. Prowadząca je Hanna Galasińska zabrała i tych młodszych i tych starszych do świata zabaw sprzed lat, udowadniając, że są one dalej aktualne. Udało się także stworzyć “Gołąbka” w zupełnie nieoczywistej odsłonie, bazującej na rytmie tego najbardziej rozpoznawalnego szamotulskiego tańca dla dzieci.
“Wielkopolski Bat”mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Krajowego Planu Odbudowy dla Kultury (Next Generation EU), jak również rzeszy wolontariuszy od lat skupionych wokół Wronieckiego Stowarzyszenie Kultury i jego prezeski Moniki Góral. Patronat honorowy nad turniejem objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Powiatu Szamotulskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wronki.
Całemu projektowi towarzyszy także wystawa fotograficzna "Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej”, którą do 20 grudnia można podziwiać w Muzeum Ziemi Wronieckiej. Są to zdjęcia autorstwa Anny Węcel, prezentujące kobiety w tradycyjnych strojach z różnych subregionów Wielkopolski, które zebrał Piotr Kulka. Warto zobaczyć jak piękne dziedzictwo również strojów mamy w naszych regionie.
Organizatorzy składają serdecznie podziękowania wszystkim instruktorom, którzy przygotowali pary do udziału w turnieju jak również wszystkim osobom, które włączyły się w organizację wydarzenia.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!