Noc Muzeów 2021 - "W salonie i w ogrodzie"
Noc Muzeów 2021 - "W salonie i w ogrodzie"
12 czerwca 2021, godz. 17.00-22.30
Muzeum Ziemi Wronieckiej wspólnie z Mme Chantberry przygotowuje dla Państwa na ten wyjątkowy dzień szereg działań ukazujących obowiązujące w 2 poł. XVIII w. mody.
Na godzinę 17.00 zaplanowaliśmy wernisaż wystawy „W salonie i w ogrodzie - rekonstrukcje ubiorów XVIII wiecznych". Na wystawie zostanie zaprezentowanych 20 strojów i dodatków na różne okazje. Obejrzeć będzie można m.in.: ubiór szlachty polskiej - kontusz i żupan, typowy dla tego okresu ubiór męski w stylu mody zachodniej czyli garnitur zwany „habit a la francaise” oraz damski - suknia „robe a la francaise”, stroje na polowanie, wygodny ubiór na górską wycieczkę, ubiory dla pań, które wybierały się z dziećmi na wakacje, frak męski w stylu angielskim i inne.
Wystawa potrwa do 10 lipca.
O każdej pełnej godzinie na placu przy Muzeum, planowane są pokazy, w których zaproszeni goście opowiadać będą o panujących wówczas zwyczajach oraz zasadach etykiety salonowej.
W ramach pokazów zaplanowaliśmy:
Prezentacje obowiązujących ubiorów w tym pokaz ubierania sukni młodej damy – będzie można podejrzeć jak wyglądało wiązanie gorsetu, zakładanie stelażu pod suknię i ubieranie kolejnych jej warstw, ubieranie mężczyzny w kontusz z żupanem i wiązanie pasa - w formie żartobliwego dialogu między jegomościem-tradycjonalistą a służącym, który na polecenie jaśnie pani chce go namówić na ubiór zachodni, pokaz ubierania gentlemana – przyrodnika w strój do pieszych wycieczek wg mody zachodniej.
Pokaz kosmetyczno-fryzjerski, w którym będziemy mówić o dawnych kosmetykach i zabiegach higienicznych i upiększających, a także o tym, które kosmetyki były lepsze, a które gorsze od naszych. Pokażemy też jak robiono słynną fryzurę "pouf" – czyli zaplatanie włosów na specjalnym stelażu mocowanym do głowy i zdobienie ich wszelkimi klejnotami, piórami itd .
Przedstawienie zwyczajów obowiązujących przy stole, pokaz zastawy stołowej a także najbardziej interesujących dań. Powiemy kto gdzie siadał i czy porcelana była droższa od srebra, oraz do czego nie wolno używać obrusów. Opowiemy też o produktach żywności, diecie i potrawach - radzimy wziąć notes i zanotować kilka przepisów ;)
Na wernisażu ogłosimy zapowiadany konkurs plastyczny dla dzieci na „Przyszłą Panią Kudlińską - bardzo bogatą mieszczankę z Wronek” oraz warsztaty szycia strojów w stylu empire, które odbędą się w lipcu (ilość miejsc bardzo ograniczona!).
Podczas Imprezy można też zwiedzać całe muzeum, w tym otwartą w ubiegłym roku wystawę „Historia Wronek- (od) nowa”.
Wstęp na całą imprezę jest otwarty i darmowy.
Zapraszamy!
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!