Najpiękniejsze tańce królowały we Wronkach!
Wronki kolejny raz stały się stolicą polskich tańców. VII Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat” odbył się w dniach 22-24 października 2021
Doskonała organizacja, wspaniała atmosfera i piękno polskich tradycji tanecznych - tak najkrócej można podsumować to, co wydarzyło się za sprawą Wronieckiego Stowarzyszenia Kultury i Wronieckiego Ośrodka Kultury – organizatorów turnieju podczas tanecznego weekendu.
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, organizacja turnieju była nie lada wyzwaniem. 6 edycja Wielkopolskiego Bata otrzymała maksymalne *** (trzy gwiazdki) od Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF stając się jednym z dwóch najlepiej zorganizowanych turniejów w kraju. To niezwykłe wyróżnienie, postawiło jednak równie wysoko poprzeczkę dla organizatorów, którzy i w tym roku nie zawiedli.
Wszyscy zgodnie potwierdzali bowiem, że wroniecki turniej i w tym roku zorganizowany był na najwyższym poziomie. Hala Sportowa Szkoły Podstawowej nr 3 we Wronkach zmieniła się nie do poznania. Zaciemnienie, parkiet, bankietowe stoły, dekoracje – wszystko by poczuć się jak na prawdziwym salonie. Dobra komunikacja, ciekawe atrakcje dla uczestników i zaangażowanie rzeszy osób i podmiotów.
Nie zawiedli także uczestnicy. Blisko 120 par z 21 ośrodków tanecznych z całej polski w turnieju ogólnopolskim i aż 60 par w turnieju regionalnym. Jak zapewniają sędziowie tegorocznej edycji poziom par był niezwykle wysoki a wybranie 6 finałowych par nie lada wyzwaniem. Niezwykle cieszy fakt, że polskie tańce narodowe tak pięknie się rozwijają. Z pewnością to zasługa nie tylko samych tancerzy, ale i ich instruktorów.
Co jednak ciekawe pomimo stanu pandemii nie zawiodła widownia. Turniej został zorganizowany z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wyraźnie oddzielone strefy uczestnika i widza, dezynfekcja, maseczki, oświadczenia covidowe, dystans etc. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko zakażenia.
Od samego rana trybuny były wypełnione praktyczne po brzegi – oczywiście zgodnie z pandemicznymi ograniczeniami. Na Gali finałowej pojawili się dodatkowo przedstawiciele lokalnych władz, instytucji i sponsorów. Nowością podczas turnieju była profesjonalna transmisja on-line w internecie połączona ze studiem, gdzie przez dwa dni pojawiały się różne osoby, z którymi rozmawiano na temat turnieju. Wszystko transmitowane było na kanale YouTube ZTP Wronki. Jeśli więc komuś nie udało się zobaczyć turnieju nic straconego. Transmisja jest cały czas dostępna. W chwili obecnej Galę finałową obejrzało już ponad 3 700 widzów, a liczba ta cały czas rośnie.
Tradycyjnie już odbyła się kategoria tańca regionalnego, w której pary rywalizowały w szamotulskich tańcach regionalnych. Na parkiecie podziwialiśmy Gołąbka, Marynię, Rajlendra, Przodka, Poniewieranego i Wiwata. Nowością podczas turnieju była zorganizowana w piątek prelekcja na temat folkloru wielkopolskiego. Prowadzący ją Piotr Kulka przybliżył licznie zgromadzonemu audytorium informacje na temat różnorodności Wielkopolski, jej strojów, tańców i instrumentów. Również w piątek odbyły się warsztaty „Polskie Tańce narodowe” poprowadzone przez Leszka Rembowskiego.
Wyjątkowym momentem podczas Gali finałowej było wręczenie nagrody specjalnej – Wielkopolskiego Bata – który w tym roku powędrował do wyjątkowych ludzi. Nieformalnej grupy Marynia Service czyli wolontariuszy, którzy od początku organizacji wydarzenia włączają się w jego organizację i tworzą jeden z największych walorów imprezy.
Pozostałe Wielkopolskie Baty powędrowały do:
Kategoria I
Janda Filip i Marta Celuch – Zespół Pieśni Tańca UW „Warszawianka”
Kategoria IIC
Tomczak Miłosz i Olejniczak Kinga – Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” dawniej „Cepelia-Poznań”
Kategoria IIIB
Kamiński Wojciech i Kulka Maria - Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” dawniej „Cepelia-Poznań”
Kategoria IVB
Spirka Bartłomiej i Kulka Zofia – Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”
Kategoria VS
Teperek Jakub i Kołodko Kamila - Zespół Pieśni Tańca UW „Warszawianka”
Kategoria VIA
Szyszko Mateusz i Stelmaszewska Magdalena - Zespół Pieśni Tańca UW „Warszawianka”
Kategoria VIIA
Śniedziewski Artur i Pasicka Aleksandra – Wielkopolski Klub Tańców Polskich
Kategoria VIIIA
Piątek Jacek i Piątek Małgorzata – Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar”
W składzie komisji sędziowskiej znaleźli się:
Jan Łosakiewicz – sędzia ekspert z Warszawy
Dariusz Skrzydlewski – sędzia konsultant z Wieliszewa
Jadwiga Banaś – sędzia konsultant z Poznania
Milena Jurczyk – sędzia konsultant z Gdańska
Monika Jasińska – sędzia z Warszawy
oraz Małgorzata Pawlik – sędzia skrutiner z Gliwic.
W kategorii tańca regionalnego zwyciężyli
Kategoria I
Janda Filip i Marta Celuch – Zespół Pieśni Tańca UW „Warszawianka”
Kategoria II
Zastróżny Mikołaj i Golba Nina – Zespół Tańca Polskiego WRONKI
Kategoria III
Kamiński Wojciech i Kulka Maria - Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” dawniej „Cepelia-Poznań”
Kategoria IV
Spirka Bartłomiej i Kulka Zofia – Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”
Kategoria V
Szyszko Mateusz i Stelmaszewska Magdalena - Zespół Pieśni Tańca UW „Warszawianka”
Kategoria VI
Obolewicz Szymon i Pospiech Agata – Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”
W składzie komisji sędziowskiej znaleźli się:
Jan Łosakiewicz – sędzia z Warszawy
Krystyna Frąckowiak – sędzia z Poznania
Jadwiga Banaś – sędzia z Poznania
Leszek Rembowski – sędzia z Poznania
Piotr Kulka– sędzia z Poznania
oraz Małgorzata Pawlik – sędzia skrutiner z Gliwic.
Galę finałową zakończył wyjątkowy pokaz – fragment spektaklu „Bal 1850”, którego premiera odbyła się 21 października 2021 w CK Zamek w Poznaniu. Wystąpili w nim czołowi tancerze tańców polskich z różnych ośrodków tanecznych z całej Polski. Dzieło stworzone w ramach stypendium „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury przez Jana Galasińskiego do muzyki Jaremy Jarosińskiego spotkała się z niezwykle serdecznym przyjęciem wronieckiej publiczności i zarazem nadzieją, że we Wronkach będzie można w przyszłości obejrzeć spektakl w całości.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania instytucjom, które wsparły finansowo wydarzenie tj. Województwo Wielkopolskie i Gminę Wronki oraz sponsorom firmie Budimex S.A. i Amica S.A. Dziękuję również wszystkim pozostałym firmom i osobom, które przyczyniły się do sukcesu imprezy.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wronki
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!