XXI Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE we Wronkach
Zapraszamy na XXI Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE! Podobnie jak w ubiegłych latach wroniecka publiczność będzie mogła podziwiać tancerzy z całego świata, którzy tym razem do Wronek zawitają 13 sierpnia. Wydarzenie odbędzie się w dużej sali Wronieckiego Ośrodka Kultury.
godz. 17.45 - Warsztaty ludowe dla dzieci
godz. 18.00 - KONCERT
Każda edycja Festiwalu jest na swój sposób wyjątkowa i inna. W tym roku festiwalowe wydarzenia będą odbywać się pod hasłem „Folklor łączy pokolenia”, które nawiązuje do pokoleniowego charakteru tańców i sztuki ludowej, ale także do głównego celu festiwalu, czyli integracji.
Wystąpią:
Słowacja - Liptov
Nazwa Liptov pochodzi od regionu położonego w północnej części środkowej Słowacji, między Wysokimi i Niskimi Tatrami. Zespół powstał w 1946 roku, co czyni go jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych na Słowacji. Od kiedy tylko zespół zaczął swoją działalność, skupia się przede wszystkim na folklorze własnego regionu, który został opracowany w dziesiątki choreografii. Zespół prezentuje głównie zwyczaje pasterskie, ale również ukazuje folklor robotniczy i miejski Liptowa.
Rumunia – Dor Transilvan
Dor Transilvan jest jednym z najbardziej znanych zespołów folklorystycznych pochodzących z Rumunii. Zespół powstał w 1994 roku w Transylvani. Jest to region Rumunii bardzo bogaty kulturalnie. Pomimo wieloletniej kariery zespół przyciąga wiele młodych osób, uczniów i studentów. Zespół ma bardzo szeroki repertuar, przedstawia pieśni, tańce oraz obrzędy ze wszytych regionów kraju. Tancerze przedstawiający charakterystykę regionów Rumunii prezentują wysoki poziom taneczny oraz muzyczny ukazują piękno i autentyczność kraju.
Francja - La Capouliero
La Capouliero to jedna z pierwszych grup, które dołączyły do Federacja Folkloru Śródziemnomorskiego. La Capouliero jest nieodłącznym elementem Martigues. W tym właśnie mieście zespół odnowił tradycje takie jak konkurs na szopkę Bożonarodzeniową czy festyny ludowe zapoczątkowane w latach 70. Zespół angażuje się we wszystko, co dotyczy kultury prowansalskiej: zajęcia taneczne, lekcje języka regionalnego, kursy gotowania i szycia.
Meksyk - COMPAÑÍA DE DANZA FOLKLÓRICA DE LA CIUDAD DE MÉXICO
The Folkloric Dance Company of Mexico City powstał aby wspierać i zapewnić młodym osobom alternatywę rozwoju, przestrzeń do nauki oraz ćwiczeń. Pasja i miłość do tego co tworzą towarzyszy członkom grupy od początku powstania aż do teraz. Grupa przedstawia tańce Azteków, w których to każdy ruch nie jest przypadkowy i ma szczególne znaczenie. Tańce metysów, a także tańce charakterystyczne dla regionów z całego Meksyku ukazujące historię tego kraju. Ponadto grupa wybitnych muzyków przygrywa melodie tworząc harmonię z przedstawianą przez tancerzy opowieścią.
Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”
Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” – jest Reprezentacyjnym Zespołem Pomorza Zachodniego i Honorowym Ambasadorem Szczecina, ale przede wszystkim wizytówką polskiej kultury w kraju i za granicą. W swoją pracę angażuje dziś ponad trzystu artystów w różnym wieku: tancerzy, śpiewaków, solistów oraz muzyków. Zespół współpracuje z najwybitniejszymi choreografami, regionalistami i ekspertami w dziedzinie polskich tańców narodowych i regionalnych. Profesjonalizm Zespołu podziwiany jest nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!