Stroje szamotulskie we Wronkach!
W dniu 15 października 2021 Zespół Tańca Polskiego “Wronki” zakończył projekt, którego efektem są nowe stroje szamotulskie.
Dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “EtnoPolska” (47 000 zł) oraz środkom Wronieckiego Ośrodka Kultury zespół będzie mógł prezentować choreografie oparte na folklorze ziemi szamotulskiej w dużym składzie osobowym.
Przez minione lata folklor szamotulski, tak bliski członkom zespołu, bardzo rzadko wystawiany był na scenie. Przyczyną tego była niewystarczająca liczba kostiumów. Stare stroje uległy znacznemu zniszczeniu. Nie było również wystarczającej ilości czepców i kryz, tak bardzo charakterystycznych elementów damskich strojów szamotulskich. Każdorazowa chęć wystawienia tańców szamotulskich na scenie wiązała się z koniecznością pożyczania części kostiumów od zaprzyjaźnionych zespołów czy to Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie” czy Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie” dawniej “Cepelia-Poznań’.
Marzeniem kadry zespołu było więc nabycie tych pięknych przedmiotów - materialnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Stworzenie czepków i kryz wymaga jednak niewyobrażalnego nakładu pracy i niewiele jest osób, które dziś potrafią je jeszcze wykonać. W konsekwencji ich zakup wiąże się ze sporymi kosztami finansowymi,
Program EtnoPolska realizowany przez Narodowe Centrum Kultury jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe.Do tegorocznej edycji programu wpłynęło 1846 wniosków (o ok. 50% więcej niż rok wcześniej)! Wyłoniono 308 beneficjentów, a wśród nich znalazł się wniosek Wronieckiego Ośrodka Kultury stworzony przez kadrę Zespołu Tańca Polskiego “Wronki”.
Najkosztowniejsza część realizacji projektu - wykonanie kryz i czepców szamotulskich, udało się zrealizować dzięki współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury i Zespołem Folklorystyczny “Szamotuły”. To oni kilka lat wcześniej zrealizowali projekt “W czepku urodzeni”, dzięki któremu młode pokolenie Szamotułan posiadło umiejętność tworzenia czepków i kryz. Dzięki temu mogli je wykonać dla zespołu z Wronek.
Ponadto w ramach realizacji projektu uszyto i dokonano renowacji kostiumów. Stroje dla panienek i mężatek, kawalerów i zamężnych a także dla dzieci - te odświętne i codzienne.
Nie pozostaje nic innego jak czekać na moment, gdy nowe kostiumy będą mogły pojawić się na scenie, w nowej odsłonie muzyczno-tanecznej.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!