Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
11 marca 2021 roku minęła 100. rocznica urodzin Astora Piazzolli – argentyńskiego kompozytora, twórcy tango nuevo oraz mistrza gry na bandoneonie. Z tej okazji Wielkopolska Rada Kultury i Stowarzyszenie Forum Kultur zorganizowały Wielokulturowy Festiwal Tanga „A100R’21”. W ramach Festiwalu przez ostatnich kilka miesięcy w dwudziestu wielkopolskich ośrodkach kultury odbywały się „Tangonalia”, które 11 grudnia – a zatem w Międzynarodowym Dniu Tanga – zawitały do Wronieckiego Ośrodka Kultury.
Głównym punktem programu był koncert Tria Taklamakan, poprzedzony występem Zespołu Tańca Polskiego „Wronki”. W trakcie koncertu muzycy Tria oraz tangueros Beata Bąbka i Łukasz Sieradzki zaprezentowali kilka klasycznych tang oraz utwory Astora Piazzolli. Zabrzmiały także zaaranżowane przez zespół melodie z kręgu muzyki żydowskiej i czardasza, ponieważ ta muzyka miała duży wpływ na twórczość Astora Piazzolli. Z drugiej strony tango klasyczne powstawało w środowisku licznych imigrantów, którzy z Europy przywieźli swoją kulturę, dlatego muzykę tanga można traktować jako syntezę muzyki europejskiej, o czym w trakcie swoich zapowiedzi przekonywał Andrzej Trzeciak – wiolonczelista Tria Taklamakan (pozostali muzycy to skrzypek Jan Romanowski i pianista Michał Karasiewicz).
Tangonaliom towarzyszyła wystawa fotograficzna Krzysztofa Fabijańskiego zatytułowana „Tango – emocje, światło, ruch”.